PASSO DA QUI
SV.png favorisera

INFINITIV

 

  • favorisera

INDICATIV

Presens

  • jag favoriserar
  • du favoriserar
  • han favoriserar
  • vi favoriserar
  • ni favoriserar
  • de favoriserar

Preteritum

  • jag favoriserade
  • du favoriserade
  • han favoriserade
  • vi favoriserade
  • ni favoriserade
  • de favoriserade
 

Futurum

  • jag ska favorisera
  • du ska favorisera
  • han ska favorisera
  • vi ska favorisera
  • ni ska favorisera
  • de ska favorisera

Konditionalis

  • jag skulle favorisera
  • du skulle favorisera
  • han skulle favorisera
  • vi skulle favorisera
  • ni skulle favorisera
  • de skulle favorisera
 

Perfekt

  • jag har favoriserat
  • du har favoriserat
  • han har favoriserat
  • vi har favoriserat
  • ni har favoriserat
  • de har favoriserat

Pluskvamperfekt

  • jag hade favoriserat
  • du hade favoriserat
  • han hade favoriserat
  • vi hade favoriserat
  • ni hade favoriserat
  • de hade favoriserat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha favoriserat
  • du kommer att ha favoriserat
  • han kommer att ha favoriserat
  • vi kommer att ha favoriserat
  • ni kommer att ha favoriserat
  • de kommer att ha favoriserat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha favoriserat
  • du skulle ha favoriserat
  • han skulle ha favoriserat
  • vi skulle ha favoriserat
  • ni skulle ha favoriserat
  • de skulle ha favoriserat