PASSO DA QUI
SV.png fattas

INFINITIV

 

  • fattas

INDICATIV

Presens

  • jag fattas
  • du fattas
  • han fattas
  • vi fattas
  • ni fattas
  • de fattas

Preteritum

  • jag fattades
  • du fattades
  • han fattades
  • vi fattades
  • ni fattades
  • de fattades
 

Futurum

  • jag ska fattas
  • du ska fattas
  • han ska fattas
  • vi ska fattas
  • ni ska fattas
  • de ska fattas

Konditionalis

  • jag skulle fattas
  • du skulle fattas
  • han skulle fattas
  • vi skulle fattas
  • ni skulle fattas
  • de skulle fattas
 

Perfekt

  • jag har fattats
  • du har fattats
  • han har fattats
  • vi har fattats
  • ni har fattats
  • de har fattats

Pluskvamperfekt

  • jag hade fattats
  • du hade fattats
  • han hade fattats
  • vi hade fattats
  • ni hade fattats
  • de hade fattats
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha fattats
  • du kommer att ha fattats
  • han kommer att ha fattats
  • vi kommer att ha fattats
  • ni kommer att ha fattats
  • de kommer att ha fattats

Konditionalis 2

  • jag skulle ha fattats
  • du skulle ha fattats
  • han skulle ha fattats
  • vi skulle ha fattats
  • ni skulle ha fattats
  • de skulle ha fattats