PASSO DA QUI
SV.png fatta

INFINITIV

 

  • fatta

INDICATIV

Presens

  • jag fattar
  • du fattar
  • han fattar
  • vi fattar
  • ni fattar
  • de fattar

Preteritum

  • jag fattade
  • du fattade
  • han fattade
  • vi fattade
  • ni fattade
  • de fattade
 

Futurum

  • jag ska fatta
  • du ska fatta
  • han ska fatta
  • vi ska fatta
  • ni ska fatta
  • de ska fatta

Konditionalis

  • jag skulle fatta
  • du skulle fatta
  • han skulle fatta
  • vi skulle fatta
  • ni skulle fatta
  • de skulle fatta
 

Perfekt

  • jag har fattat
  • du har fattat
  • han har fattat
  • vi har fattat
  • ni har fattat
  • de har fattat

Pluskvamperfekt

  • jag hade fattat
  • du hade fattat
  • han hade fattat
  • vi hade fattat
  • ni hade fattat
  • de hade fattat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha fattat
  • du kommer att ha fattat
  • han kommer att ha fattat
  • vi kommer att ha fattat
  • ni kommer att ha fattat
  • de kommer att ha fattat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha fattat
  • du skulle ha fattat
  • han skulle ha fattat
  • vi skulle ha fattat
  • ni skulle ha fattat
  • de skulle ha fattat