PASSO DA QUI
SV.png fasta

INFINITIV

 

  • fasta

INDICATIV

Presens

  • jag fastar
  • du fastar
  • han fastar
  • vi fastar
  • ni fastar
  • de fastar

Preteritum

  • jag fastade
  • du fastade
  • han fastade
  • vi fastade
  • ni fastade
  • de fastade
 

Futurum

  • jag ska fasta
  • du ska fasta
  • han ska fasta
  • vi ska fasta
  • ni ska fasta
  • de ska fasta

Konditionalis

  • jag skulle fasta
  • du skulle fasta
  • han skulle fasta
  • vi skulle fasta
  • ni skulle fasta
  • de skulle fasta
 

Perfekt

  • jag har fastat
  • du har fastat
  • han har fastat
  • vi har fastat
  • ni har fastat
  • de har fastat

Pluskvamperfekt

  • jag hade fastat
  • du hade fastat
  • han hade fastat
  • vi hade fastat
  • ni hade fastat
  • de hade fastat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha fastat
  • du kommer att ha fastat
  • han kommer att ha fastat
  • vi kommer att ha fastat
  • ni kommer att ha fastat
  • de kommer att ha fastat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha fastat
  • du skulle ha fastat
  • han skulle ha fastat
  • vi skulle ha fastat
  • ni skulle ha fastat
  • de skulle ha fastat