PASSO DA QUI
SV.png fasa

INFINITIV

 

  • fasa

INDICATIV

Presens

  • jag fasar
  • du fasar
  • han fasar
  • vi fasar
  • ni fasar
  • de fasar

Preteritum

  • jag fasade
  • du fasade
  • han fasade
  • vi fasade
  • ni fasade
  • de fasade
 

Futurum

  • jag ska fasa
  • du ska fasa
  • han ska fasa
  • vi ska fasa
  • ni ska fasa
  • de ska fasa

Konditionalis

  • jag skulle fasa
  • du skulle fasa
  • han skulle fasa
  • vi skulle fasa
  • ni skulle fasa
  • de skulle fasa
 

Perfekt

  • jag har fasat
  • du har fasat
  • han har fasat
  • vi har fasat
  • ni har fasat
  • de har fasat

Pluskvamperfekt

  • jag hade fasat
  • du hade fasat
  • han hade fasat
  • vi hade fasat
  • ni hade fasat
  • de hade fasat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha fasat
  • du kommer att ha fasat
  • han kommer att ha fasat
  • vi kommer att ha fasat
  • ni kommer att ha fasat
  • de kommer att ha fasat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha fasat
  • du skulle ha fasat
  • han skulle ha fasat
  • vi skulle ha fasat
  • ni skulle ha fasat
  • de skulle ha fasat