PASSO DA QUI
SV.png fara

INFINITIV

 

  • fara

INDICATIV

Presens

  • jag far
  • du far
  • han far
  • vi far
  • ni far
  • de far

Preteritum

  • jag for
  • du for
  • han for
  • vi for
  • ni for
  • de for
 

Futurum

  • jag ska fara
  • du ska fara
  • han ska fara
  • vi ska fara
  • ni ska fara
  • de ska fara

Konditionalis

  • jag skulle fara
  • du skulle fara
  • han skulle fara
  • vi skulle fara
  • ni skulle fara
  • de skulle fara
 

Perfekt

  • jag har farit
  • du har farit
  • han har farit
  • vi har farit
  • ni har farit
  • de har farit

Pluskvamperfekt

  • jag hade farit
  • du hade farit
  • han hade farit
  • vi hade farit
  • ni hade farit
  • de hade farit
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha farit
  • du kommer att ha farit
  • han kommer att ha farit
  • vi kommer att ha farit
  • ni kommer att ha farit
  • de kommer att ha farit

Konditionalis 2

  • jag skulle ha farit
  • du skulle ha farit
  • han skulle ha farit
  • vi skulle ha farit
  • ni skulle ha farit
  • de skulle ha farit