PASSO DA QUI
SV.png famla

INFINITIV

 

  • famla

INDICATIV

Presens

  • jag famlar
  • du famlar
  • han famlar
  • vi famlar
  • ni famlar
  • de famlar

Preteritum

  • jag famlade
  • du famlade
  • han famlade
  • vi famlade
  • ni famlade
  • de famlade
 

Futurum

  • jag ska famla
  • du ska famla
  • han ska famla
  • vi ska famla
  • ni ska famla
  • de ska famla

Konditionalis

  • jag skulle famla
  • du skulle famla
  • han skulle famla
  • vi skulle famla
  • ni skulle famla
  • de skulle famla
 

Perfekt

  • jag har famlat
  • du har famlat
  • han har famlat
  • vi har famlat
  • ni har famlat
  • de har famlat

Pluskvamperfekt

  • jag hade famlat
  • du hade famlat
  • han hade famlat
  • vi hade famlat
  • ni hade famlat
  • de hade famlat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha famlat
  • du kommer att ha famlat
  • han kommer att ha famlat
  • vi kommer att ha famlat
  • ni kommer att ha famlat
  • de kommer att ha famlat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha famlat
  • du skulle ha famlat
  • han skulle ha famlat
  • vi skulle ha famlat
  • ni skulle ha famlat
  • de skulle ha famlat