PASSO DA QUI
SV.png falsa

INFINITIV

 

  • falsa

INDICATIV

Presens

  • jag falsar
  • du falsar
  • han falsar
  • vi falsar
  • ni falsar
  • de falsar

Preteritum

  • jag falsade
  • du falsade
  • han falsade
  • vi falsade
  • ni falsade
  • de falsade
 

Futurum

  • jag ska falsa
  • du ska falsa
  • han ska falsa
  • vi ska falsa
  • ni ska falsa
  • de ska falsa

Konditionalis

  • jag skulle falsa
  • du skulle falsa
  • han skulle falsa
  • vi skulle falsa
  • ni skulle falsa
  • de skulle falsa
 

Perfekt

  • jag har falsat
  • du har falsat
  • han har falsat
  • vi har falsat
  • ni har falsat
  • de har falsat

Pluskvamperfekt

  • jag hade falsat
  • du hade falsat
  • han hade falsat
  • vi hade falsat
  • ni hade falsat
  • de hade falsat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha falsat
  • du kommer att ha falsat
  • han kommer att ha falsat
  • vi kommer att ha falsat
  • ni kommer att ha falsat
  • de kommer att ha falsat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha falsat
  • du skulle ha falsat
  • han skulle ha falsat
  • vi skulle ha falsat
  • ni skulle ha falsat
  • de skulle ha falsat