PASSO DA QUI
SV.png falka

INFINITIV

 

  • falka

INDICATIV

Presens

  • jag falkar
  • du falkar
  • han falkar
  • vi falkar
  • ni falkar
  • de falkar

Preteritum

  • jag falkade
  • du falkade
  • han falkade
  • vi falkade
  • ni falkade
  • de falkade
 

Futurum

  • jag ska falka
  • du ska falka
  • han ska falka
  • vi ska falka
  • ni ska falka
  • de ska falka

Konditionalis

  • jag skulle falka
  • du skulle falka
  • han skulle falka
  • vi skulle falka
  • ni skulle falka
  • de skulle falka
 

Perfekt

  • jag har falkat
  • du har falkat
  • han har falkat
  • vi har falkat
  • ni har falkat
  • de har falkat

Pluskvamperfekt

  • jag hade falkat
  • du hade falkat
  • han hade falkat
  • vi hade falkat
  • ni hade falkat
  • de hade falkat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha falkat
  • du kommer att ha falkat
  • han kommer att ha falkat
  • vi kommer att ha falkat
  • ni kommer att ha falkat
  • de kommer att ha falkat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha falkat
  • du skulle ha falkat
  • han skulle ha falkat
  • vi skulle ha falkat
  • ni skulle ha falkat
  • de skulle ha falkat