PASSO DA QUI
SV.png fabricera

INFINITIV

 

  • fabricera

INDICATIV

Presens

  • jag fabricerar
  • du fabricerar
  • han fabricerar
  • vi fabricerar
  • ni fabricerar
  • de fabricerar

Preteritum

  • jag fabricerade
  • du fabricerade
  • han fabricerade
  • vi fabricerade
  • ni fabricerade
  • de fabricerade
 

Futurum

  • jag ska fabricera
  • du ska fabricera
  • han ska fabricera
  • vi ska fabricera
  • ni ska fabricera
  • de ska fabricera

Konditionalis

  • jag skulle fabricera
  • du skulle fabricera
  • han skulle fabricera
  • vi skulle fabricera
  • ni skulle fabricera
  • de skulle fabricera
 

Perfekt

  • jag har fabricerat
  • du har fabricerat
  • han har fabricerat
  • vi har fabricerat
  • ni har fabricerat
  • de har fabricerat

Pluskvamperfekt

  • jag hade fabricerat
  • du hade fabricerat
  • han hade fabricerat
  • vi hade fabricerat
  • ni hade fabricerat
  • de hade fabricerat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha fabricerat
  • du kommer att ha fabricerat
  • han kommer att ha fabricerat
  • vi kommer att ha fabricerat
  • ni kommer att ha fabricerat
  • de kommer att ha fabricerat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha fabricerat
  • du skulle ha fabricerat
  • han skulle ha fabricerat
  • vi skulle ha fabricerat
  • ni skulle ha fabricerat
  • de skulle ha fabricerat