PASSO DA QUI
SV.png aspirera

INFINITIV

 

  • aspirera

INDICATIV

Presens

  • jag aspirerar
  • du aspirerar
  • han aspirerar
  • vi aspirerar
  • ni aspirerar
  • de aspirerar

Preteritum

  • jag aspirerade
  • du aspirerade
  • han aspirerade
  • vi aspirerade
  • ni aspirerade
  • de aspirerade
 

Futurum

  • jag ska aspirera
  • du ska aspirera
  • han ska aspirera
  • vi ska aspirera
  • ni ska aspirera
  • de ska aspirera

Konditionalis

  • jag skulle aspirera
  • du skulle aspirera
  • han skulle aspirera
  • vi skulle aspirera
  • ni skulle aspirera
  • de skulle aspirera
 

Perfekt

  • jag har aspirerat
  • du har aspirerat
  • han har aspirerat
  • vi har aspirerat
  • ni har aspirerat
  • de har aspirerat

Pluskvamperfekt

  • jag hade aspirerat
  • du hade aspirerat
  • han hade aspirerat
  • vi hade aspirerat
  • ni hade aspirerat
  • de hade aspirerat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha aspirerat
  • du kommer att ha aspirerat
  • han kommer att ha aspirerat
  • vi kommer att ha aspirerat
  • ni kommer att ha aspirerat
  • de kommer att ha aspirerat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha aspirerat
  • du skulle ha aspirerat
  • han skulle ha aspirerat
  • vi skulle ha aspirerat
  • ni skulle ha aspirerat
  • de skulle ha aspirerat