PASSO DA QUI
SV.png armera

INFINITIV

 

  • armera

INDICATIV

Presens

  • jag armerar
  • du armerar
  • han armerar
  • vi armerar
  • ni armerar
  • de armerar

Preteritum

  • jag armerade
  • du armerade
  • han armerade
  • vi armerade
  • ni armerade
  • de armerade
 

Futurum

  • jag ska armera
  • du ska armera
  • han ska armera
  • vi ska armera
  • ni ska armera
  • de ska armera

Konditionalis

  • jag skulle armera
  • du skulle armera
  • han skulle armera
  • vi skulle armera
  • ni skulle armera
  • de skulle armera
 

Perfekt

  • jag har armerat
  • du har armerat
  • han har armerat
  • vi har armerat
  • ni har armerat
  • de har armerat

Pluskvamperfekt

  • jag hade armerat
  • du hade armerat
  • han hade armerat
  • vi hade armerat
  • ni hade armerat
  • de hade armerat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha armerat
  • du kommer att ha armerat
  • han kommer att ha armerat
  • vi kommer att ha armerat
  • ni kommer att ha armerat
  • de kommer att ha armerat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha armerat
  • du skulle ha armerat
  • han skulle ha armerat
  • vi skulle ha armerat
  • ni skulle ha armerat
  • de skulle ha armerat