PASSO DA QUI
SV.png aptera

INFINITIV

 

  • aptera

INDICATIV

Presens

  • jag apterar
  • du apterar
  • han apterar
  • vi apterar
  • ni apterar
  • de apterar

Preteritum

  • jag apterade
  • du apterade
  • han apterade
  • vi apterade
  • ni apterade
  • de apterade
 

Futurum

  • jag ska aptera
  • du ska aptera
  • han ska aptera
  • vi ska aptera
  • ni ska aptera
  • de ska aptera

Konditionalis

  • jag skulle aptera
  • du skulle aptera
  • han skulle aptera
  • vi skulle aptera
  • ni skulle aptera
  • de skulle aptera
 

Perfekt

  • jag har apterat
  • du har apterat
  • han har apterat
  • vi har apterat
  • ni har apterat
  • de har apterat

Pluskvamperfekt

  • jag hade apterat
  • du hade apterat
  • han hade apterat
  • vi hade apterat
  • ni hade apterat
  • de hade apterat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha apterat
  • du kommer att ha apterat
  • han kommer att ha apterat
  • vi kommer att ha apterat
  • ni kommer att ha apterat
  • de kommer att ha apterat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha apterat
  • du skulle ha apterat
  • han skulle ha apterat
  • vi skulle ha apterat
  • ni skulle ha apterat
  • de skulle ha apterat