PASSO DA QUI
SV.png applådera

INFINITIV

 

  • applådera

INDICATIV

Presens

  • jag applåderar
  • du applåderar
  • han applåderar
  • vi applåderar
  • ni applåderar
  • de applåderar

Preteritum

  • jag applåderade
  • du applåderade
  • han applåderade
  • vi applåderade
  • ni applåderade
  • de applåderade
 

Futurum

  • jag ska applådera
  • du ska applådera
  • han ska applådera
  • vi ska applådera
  • ni ska applådera
  • de ska applådera

Konditionalis

  • jag skulle applådera
  • du skulle applådera
  • han skulle applådera
  • vi skulle applådera
  • ni skulle applådera
  • de skulle applådera
 

Perfekt

  • jag har applåderat
  • du har applåderat
  • han har applåderat
  • vi har applåderat
  • ni har applåderat
  • de har applåderat

Pluskvamperfekt

  • jag hade applåderat
  • du hade applåderat
  • han hade applåderat
  • vi hade applåderat
  • ni hade applåderat
  • de hade applåderat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha applåderat
  • du kommer att ha applåderat
  • han kommer att ha applåderat
  • vi kommer att ha applåderat
  • ni kommer att ha applåderat
  • de kommer att ha applåderat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha applåderat
  • du skulle ha applåderat
  • han skulle ha applåderat
  • vi skulle ha applåderat
  • ni skulle ha applåderat
  • de skulle ha applåderat