PASSO DA QUI
SV.png anpassa

INFINITIV

 

  • anpassa

INDICATIV

Presens

  • jag anpassar
  • du anpassar
  • han anpassar
  • vi anpassar
  • ni anpassar
  • de anpassar

Preteritum

  • jag anpassade
  • du anpassade
  • han anpassade
  • vi anpassade
  • ni anpassade
  • de anpassade
 

Futurum

  • jag ska anpassa
  • du ska anpassa
  • han ska anpassa
  • vi ska anpassa
  • ni ska anpassa
  • de ska anpassa

Konditionalis

  • jag skulle anpassa
  • du skulle anpassa
  • han skulle anpassa
  • vi skulle anpassa
  • ni skulle anpassa
  • de skulle anpassa
 

Perfekt

  • jag har anpassat
  • du har anpassat
  • han har anpassat
  • vi har anpassat
  • ni har anpassat
  • de har anpassat

Pluskvamperfekt

  • jag hade anpassat
  • du hade anpassat
  • han hade anpassat
  • vi hade anpassat
  • ni hade anpassat
  • de hade anpassat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha anpassat
  • du kommer att ha anpassat
  • han kommer att ha anpassat
  • vi kommer att ha anpassat
  • ni kommer att ha anpassat
  • de kommer att ha anpassat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha anpassat
  • du skulle ha anpassat
  • han skulle ha anpassat
  • vi skulle ha anpassat
  • ni skulle ha anpassat
  • de skulle ha anpassat