PASSO DA QUI
SV.png annullera

INFINITIV

 

  • annullera

INDICATIV

Presens

  • jag annullerar
  • du annullerar
  • han annullerar
  • vi annullerar
  • ni annullerar
  • de annullerar

Preteritum

  • jag annullerade
  • du annullerade
  • han annullerade
  • vi annullerade
  • ni annullerade
  • de annullerade
 

Futurum

  • jag ska annullera
  • du ska annullera
  • han ska annullera
  • vi ska annullera
  • ni ska annullera
  • de ska annullera

Konditionalis

  • jag skulle annullera
  • du skulle annullera
  • han skulle annullera
  • vi skulle annullera
  • ni skulle annullera
  • de skulle annullera
 

Perfekt

  • jag har annullerat
  • du har annullerat
  • han har annullerat
  • vi har annullerat
  • ni har annullerat
  • de har annullerat

Pluskvamperfekt

  • jag hade annullerat
  • du hade annullerat
  • han hade annullerat
  • vi hade annullerat
  • ni hade annullerat
  • de hade annullerat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha annullerat
  • du kommer att ha annullerat
  • han kommer att ha annullerat
  • vi kommer att ha annullerat
  • ni kommer att ha annullerat
  • de kommer att ha annullerat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha annullerat
  • du skulle ha annullerat
  • han skulle ha annullerat
  • vi skulle ha annullerat
  • ni skulle ha annullerat
  • de skulle ha annullerat