PASSO DA QUI
SV.png anmoda

INFINITIV

 

  • anmoda

INDICATIV

Presens

  • jag anmodar
  • du anmodar
  • han anmodar
  • vi anmodar
  • ni anmodar
  • de anmodar

Preteritum

  • jag anmodade
  • du anmodade
  • han anmodade
  • vi anmodade
  • ni anmodade
  • de anmodade
 

Futurum

  • jag ska anmoda
  • du ska anmoda
  • han ska anmoda
  • vi ska anmoda
  • ni ska anmoda
  • de ska anmoda

Konditionalis

  • jag skulle anmoda
  • du skulle anmoda
  • han skulle anmoda
  • vi skulle anmoda
  • ni skulle anmoda
  • de skulle anmoda
 

Perfekt

  • jag har anmodat
  • du har anmodat
  • han har anmodat
  • vi har anmodat
  • ni har anmodat
  • de har anmodat

Pluskvamperfekt

  • jag hade anmodat
  • du hade anmodat
  • han hade anmodat
  • vi hade anmodat
  • ni hade anmodat
  • de hade anmodat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha anmodat
  • du kommer att ha anmodat
  • han kommer att ha anmodat
  • vi kommer att ha anmodat
  • ni kommer att ha anmodat
  • de kommer att ha anmodat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha anmodat
  • du skulle ha anmodat
  • han skulle ha anmodat
  • vi skulle ha anmodat
  • ni skulle ha anmodat
  • de skulle ha anmodat