PASSO DA QUI
SV.png angöra

INFINITIV

 

  • angöra

INDICATIV

Presens

  • jag angör
  • du angör
  • han angör
  • vi angör
  • ni angör
  • de angör

Preteritum

  • jag angjorde
  • du angjorde
  • han angjorde
  • vi angjorde
  • ni angjorde
  • de angjorde
 

Futurum

  • jag ska angöra
  • du ska angöra
  • han ska angöra
  • vi ska angöra
  • ni ska angöra
  • de ska angöra

Konditionalis

  • jag skulle angöra
  • du skulle angöra
  • han skulle angöra
  • vi skulle angöra
  • ni skulle angöra
  • de skulle angöra
 

Perfekt

  • jag har angjort
  • du har angjort
  • han har angjort
  • vi har angjort
  • ni har angjort
  • de har angjort

Pluskvamperfekt

  • jag hade angjort
  • du hade angjort
  • han hade angjort
  • vi hade angjort
  • ni hade angjort
  • de hade angjort
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha angjort
  • du kommer att ha angjort
  • han kommer att ha angjort
  • vi kommer att ha angjort
  • ni kommer att ha angjort
  • de kommer att ha angjort

Konditionalis 2

  • jag skulle ha angjort
  • du skulle ha angjort
  • han skulle ha angjort
  • vi skulle ha angjort
  • ni skulle ha angjort
  • de skulle ha angjort