PASSO DA QUI
SV.png anamma

INFINITIV

 

  • anamma

INDICATIV

Presens

  • jag anammar
  • du anammar
  • han anammar
  • vi anammar
  • ni anammar
  • de anammar

Preteritum

  • jag anammade
  • du anammade
  • han anammade
  • vi anammade
  • ni anammade
  • de anammade
 

Futurum

  • jag ska anamma
  • du ska anamma
  • han ska anamma
  • vi ska anamma
  • ni ska anamma
  • de ska anamma

Konditionalis

  • jag skulle anamma
  • du skulle anamma
  • han skulle anamma
  • vi skulle anamma
  • ni skulle anamma
  • de skulle anamma
 

Perfekt

  • jag har anammat
  • du har anammat
  • han har anammat
  • vi har anammat
  • ni har anammat
  • de har anammat

Pluskvamperfekt

  • jag hade anammat
  • du hade anammat
  • han hade anammat
  • vi hade anammat
  • ni hade anammat
  • de hade anammat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha anammat
  • du kommer att ha anammat
  • han kommer att ha anammat
  • vi kommer att ha anammat
  • ni kommer att ha anammat
  • de kommer att ha anammat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha anammat
  • du skulle ha anammat
  • han skulle ha anammat
  • vi skulle ha anammat
  • ni skulle ha anammat
  • de skulle ha anammat