PASSO DA QUI
SV.png amputera

INFINITIV

 

  • amputera

INDICATIV

Presens

  • jag amputerar
  • du amputerar
  • han amputerar
  • vi amputerar
  • ni amputerar
  • de amputerar

Preteritum

  • jag amputerade
  • du amputerade
  • han amputerade
  • vi amputerade
  • ni amputerade
  • de amputerade
 

Futurum

  • jag ska amputera
  • du ska amputera
  • han ska amputera
  • vi ska amputera
  • ni ska amputera
  • de ska amputera

Konditionalis

  • jag skulle amputera
  • du skulle amputera
  • han skulle amputera
  • vi skulle amputera
  • ni skulle amputera
  • de skulle amputera
 

Perfekt

  • jag har amputerat
  • du har amputerat
  • han har amputerat
  • vi har amputerat
  • ni har amputerat
  • de har amputerat

Pluskvamperfekt

  • jag hade amputerat
  • du hade amputerat
  • han hade amputerat
  • vi hade amputerat
  • ni hade amputerat
  • de hade amputerat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha amputerat
  • du kommer att ha amputerat
  • han kommer att ha amputerat
  • vi kommer att ha amputerat
  • ni kommer att ha amputerat
  • de kommer att ha amputerat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha amputerat
  • du skulle ha amputerat
  • han skulle ha amputerat
  • vi skulle ha amputerat
  • ni skulle ha amputerat
  • de skulle ha amputerat