PASSO DA QUI
SV.png amortera

INFINITIV

 

  • amortera

INDICATIV

Presens

  • jag amorterar
  • du amorterar
  • han amorterar
  • vi amorterar
  • ni amorterar
  • de amorterar

Preteritum

  • jag amorterade
  • du amorterade
  • han amorterade
  • vi amorterade
  • ni amorterade
  • de amorterade
 

Futurum

  • jag ska amortera
  • du ska amortera
  • han ska amortera
  • vi ska amortera
  • ni ska amortera
  • de ska amortera

Konditionalis

  • jag skulle amortera
  • du skulle amortera
  • han skulle amortera
  • vi skulle amortera
  • ni skulle amortera
  • de skulle amortera
 

Perfekt

  • jag har amorterat
  • du har amorterat
  • han har amorterat
  • vi har amorterat
  • ni har amorterat
  • de har amorterat

Pluskvamperfekt

  • jag hade amorterat
  • du hade amorterat
  • han hade amorterat
  • vi hade amorterat
  • ni hade amorterat
  • de hade amorterat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha amorterat
  • du kommer att ha amorterat
  • han kommer att ha amorterat
  • vi kommer att ha amorterat
  • ni kommer att ha amorterat
  • de kommer att ha amorterat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha amorterat
  • du skulle ha amorterat
  • han skulle ha amorterat
  • vi skulle ha amorterat
  • ni skulle ha amorterat
  • de skulle ha amorterat