PASSO DA QUI
SV.png amma

INFINITIV

 

  • amma

INDICATIV

Presens

  • jag ammar
  • du ammar
  • han ammar
  • vi ammar
  • ni ammar
  • de ammar

Preteritum

  • jag ammade
  • du ammade
  • han ammade
  • vi ammade
  • ni ammade
  • de ammade
 

Futurum

  • jag ska amma
  • du ska amma
  • han ska amma
  • vi ska amma
  • ni ska amma
  • de ska amma

Konditionalis

  • jag skulle amma
  • du skulle amma
  • han skulle amma
  • vi skulle amma
  • ni skulle amma
  • de skulle amma
 

Perfekt

  • jag har ammat
  • du har ammat
  • han har ammat
  • vi har ammat
  • ni har ammat
  • de har ammat

Pluskvamperfekt

  • jag hade ammat
  • du hade ammat
  • han hade ammat
  • vi hade ammat
  • ni hade ammat
  • de hade ammat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha ammat
  • du kommer att ha ammat
  • han kommer att ha ammat
  • vi kommer att ha ammat
  • ni kommer att ha ammat
  • de kommer att ha ammat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha ammat
  • du skulle ha ammat
  • han skulle ha ammat
  • vi skulle ha ammat
  • ni skulle ha ammat
  • de skulle ha ammat