PASSO DA QUI
SV.png alternera

INFINITIV

 

  • alternera

INDICATIV

Presens

  • jag alternerar
  • du alternerar
  • han alternerar
  • vi alternerar
  • ni alternerar
  • de alternerar

Preteritum

  • jag alternerade
  • du alternerade
  • han alternerade
  • vi alternerade
  • ni alternerade
  • de alternerade
 

Futurum

  • jag ska alternera
  • du ska alternera
  • han ska alternera
  • vi ska alternera
  • ni ska alternera
  • de ska alternera

Konditionalis

  • jag skulle alternera
  • du skulle alternera
  • han skulle alternera
  • vi skulle alternera
  • ni skulle alternera
  • de skulle alternera
 

Perfekt

  • jag har alternerat
  • du har alternerat
  • han har alternerat
  • vi har alternerat
  • ni har alternerat
  • de har alternerat

Pluskvamperfekt

  • jag hade alternerat
  • du hade alternerat
  • han hade alternerat
  • vi hade alternerat
  • ni hade alternerat
  • de hade alternerat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha alternerat
  • du kommer att ha alternerat
  • han kommer att ha alternerat
  • vi kommer att ha alternerat
  • ni kommer att ha alternerat
  • de kommer att ha alternerat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha alternerat
  • du skulle ha alternerat
  • han skulle ha alternerat
  • vi skulle ha alternerat
  • ni skulle ha alternerat
  • de skulle ha alternerat