PASSO DA QUI
SV.png alarmera

INFINITIV

 

  • alarmera

INDICATIV

Presens

  • jag alarmerar
  • du alarmerar
  • han alarmerar
  • vi alarmerar
  • ni alarmerar
  • de alarmerar

Preteritum

  • jag alarmerade
  • du alarmerade
  • han alarmerade
  • vi alarmerade
  • ni alarmerade
  • de alarmerade
 

Futurum

  • jag ska alarmera
  • du ska alarmera
  • han ska alarmera
  • vi ska alarmera
  • ni ska alarmera
  • de ska alarmera

Konditionalis

  • jag skulle alarmera
  • du skulle alarmera
  • han skulle alarmera
  • vi skulle alarmera
  • ni skulle alarmera
  • de skulle alarmera
 

Perfekt

  • jag har alarmerat
  • du har alarmerat
  • han har alarmerat
  • vi har alarmerat
  • ni har alarmerat
  • de har alarmerat

Pluskvamperfekt

  • jag hade alarmerat
  • du hade alarmerat
  • han hade alarmerat
  • vi hade alarmerat
  • ni hade alarmerat
  • de hade alarmerat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha alarmerat
  • du kommer att ha alarmerat
  • han kommer att ha alarmerat
  • vi kommer att ha alarmerat
  • ni kommer att ha alarmerat
  • de kommer att ha alarmerat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha alarmerat
  • du skulle ha alarmerat
  • han skulle ha alarmerat
  • vi skulle ha alarmerat
  • ni skulle ha alarmerat
  • de skulle ha alarmerat