PASSO DA QUI
SV.png aktualisera

INFINITIV

 

  • aktualisera

INDICATIV

Presens

  • jag aktualiserar
  • du aktualiserar
  • han aktualiserar
  • vi aktualiserar
  • ni aktualiserar
  • de aktualiserar

Preteritum

  • jag aktualiserade
  • du aktualiserade
  • han aktualiserade
  • vi aktualiserade
  • ni aktualiserade
  • de aktualiserade
 

Futurum

  • jag ska aktualisera
  • du ska aktualisera
  • han ska aktualisera
  • vi ska aktualisera
  • ni ska aktualisera
  • de ska aktualisera

Konditionalis

  • jag skulle aktualisera
  • du skulle aktualisera
  • han skulle aktualisera
  • vi skulle aktualisera
  • ni skulle aktualisera
  • de skulle aktualisera
 

Perfekt

  • jag har aktualiserat
  • du har aktualiserat
  • han har aktualiserat
  • vi har aktualiserat
  • ni har aktualiserat
  • de har aktualiserat

Pluskvamperfekt

  • jag hade aktualiserat
  • du hade aktualiserat
  • han hade aktualiserat
  • vi hade aktualiserat
  • ni hade aktualiserat
  • de hade aktualiserat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha aktualiserat
  • du kommer att ha aktualiserat
  • han kommer att ha aktualiserat
  • vi kommer att ha aktualiserat
  • ni kommer att ha aktualiserat
  • de kommer att ha aktualiserat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha aktualiserat
  • du skulle ha aktualiserat
  • han skulle ha aktualiserat
  • vi skulle ha aktualiserat
  • ni skulle ha aktualiserat
  • de skulle ha aktualiserat