PASSO DA QUI
SV.png aktivera

INFINITIV

 

  • aktivera

INDICATIV

Presens

  • jag aktiverar
  • du aktiverar
  • han aktiverar
  • vi aktiverar
  • ni aktiverar
  • de aktiverar

Preteritum

  • jag aktiverade
  • du aktiverade
  • han aktiverade
  • vi aktiverade
  • ni aktiverade
  • de aktiverade
 

Futurum

  • jag ska aktivera
  • du ska aktivera
  • han ska aktivera
  • vi ska aktivera
  • ni ska aktivera
  • de ska aktivera

Konditionalis

  • jag skulle aktivera
  • du skulle aktivera
  • han skulle aktivera
  • vi skulle aktivera
  • ni skulle aktivera
  • de skulle aktivera
 

Perfekt

  • jag har aktiverat
  • du har aktiverat
  • han har aktiverat
  • vi har aktiverat
  • ni har aktiverat
  • de har aktiverat

Pluskvamperfekt

  • jag hade aktiverat
  • du hade aktiverat
  • han hade aktiverat
  • vi hade aktiverat
  • ni hade aktiverat
  • de hade aktiverat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha aktiverat
  • du kommer att ha aktiverat
  • han kommer att ha aktiverat
  • vi kommer att ha aktiverat
  • ni kommer att ha aktiverat
  • de kommer att ha aktiverat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha aktiverat
  • du skulle ha aktiverat
  • han skulle ha aktiverat
  • vi skulle ha aktiverat
  • ni skulle ha aktiverat
  • de skulle ha aktiverat