PASSO DA QUI
SV.png akta

INFINITIV

 

  • akta

INDICATIV

Presens

  • jag aktar
  • du aktar
  • han aktar
  • vi aktar
  • ni aktar
  • de aktar

Preteritum

  • jag aktade
  • du aktade
  • han aktade
  • vi aktade
  • ni aktade
  • de aktade
 

Futurum

  • jag ska akta
  • du ska akta
  • han ska akta
  • vi ska akta
  • ni ska akta
  • de ska akta

Konditionalis

  • jag skulle akta
  • du skulle akta
  • han skulle akta
  • vi skulle akta
  • ni skulle akta
  • de skulle akta
 

Perfekt

  • jag har aktat
  • du har aktat
  • han har aktat
  • vi har aktat
  • ni har aktat
  • de har aktat

Pluskvamperfekt

  • jag hade aktat
  • du hade aktat
  • han hade aktat
  • vi hade aktat
  • ni hade aktat
  • de hade aktat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha aktat
  • du kommer att ha aktat
  • han kommer att ha aktat
  • vi kommer att ha aktat
  • ni kommer att ha aktat
  • de kommer att ha aktat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha aktat
  • du skulle ha aktat
  • han skulle ha aktat
  • vi skulle ha aktat
  • ni skulle ha aktat
  • de skulle ha aktat