PASSO DA QUI
SV.png aga

INFINITIV

 

  • aga

INDICATIV

Presens

  • jag agar
  • du agar
  • han agar
  • vi agar
  • ni agar
  • de agar

Preteritum

  • jag agade
  • du agade
  • han agade
  • vi agade
  • ni agade
  • de agade
 

Futurum

  • jag ska aga
  • du ska aga
  • han ska aga
  • vi ska aga
  • ni ska aga
  • de ska aga

Konditionalis

  • jag skulle aga
  • du skulle aga
  • han skulle aga
  • vi skulle aga
  • ni skulle aga
  • de skulle aga
 

Perfekt

  • jag har agat
  • du har agat
  • han har agat
  • vi har agat
  • ni har agat
  • de har agat

Pluskvamperfekt

  • jag hade agat
  • du hade agat
  • han hade agat
  • vi hade agat
  • ni hade agat
  • de hade agat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha agat
  • du kommer att ha agat
  • han kommer att ha agat
  • vi kommer att ha agat
  • ni kommer att ha agat
  • de kommer att ha agat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha agat
  • du skulle ha agat
  • han skulle ha agat
  • vi skulle ha agat
  • ni skulle ha agat
  • de skulle ha agat