PASSO DA QUI
SV.png affischera

INFINITIV

 

  • affischera

INDICATIV

Presens

  • jag affischerar
  • du affischerar
  • han affischerar
  • vi affischerar
  • ni affischerar
  • de affischerar

Preteritum

  • jag affischerade
  • du affischerade
  • han affischerade
  • vi affischerade
  • ni affischerade
  • de affischerade
 

Futurum

  • jag ska affischera
  • du ska affischera
  • han ska affischera
  • vi ska affischera
  • ni ska affischera
  • de ska affischera

Konditionalis

  • jag skulle affischera
  • du skulle affischera
  • han skulle affischera
  • vi skulle affischera
  • ni skulle affischera
  • de skulle affischera
 

Perfekt

  • jag har affischerat
  • du har affischerat
  • han har affischerat
  • vi har affischerat
  • ni har affischerat
  • de har affischerat

Pluskvamperfekt

  • jag hade affischerat
  • du hade affischerat
  • han hade affischerat
  • vi hade affischerat
  • ni hade affischerat
  • de hade affischerat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha affischerat
  • du kommer att ha affischerat
  • han kommer att ha affischerat
  • vi kommer att ha affischerat
  • ni kommer att ha affischerat
  • de kommer att ha affischerat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha affischerat
  • du skulle ha affischerat
  • han skulle ha affischerat
  • vi skulle ha affischerat
  • ni skulle ha affischerat
  • de skulle ha affischerat