PASSO DA QUI
SV.png adoptera

INFINITIV

 

  • adoptera

INDICATIV

Presens

  • jag adopterar
  • du adopterar
  • han adopterar
  • vi adopterar
  • ni adopterar
  • de adopterar

Preteritum

  • jag adopterade
  • du adopterade
  • han adopterade
  • vi adopterade
  • ni adopterade
  • de adopterade
 

Futurum

  • jag ska adoptera
  • du ska adoptera
  • han ska adoptera
  • vi ska adoptera
  • ni ska adoptera
  • de ska adoptera

Konditionalis

  • jag skulle adoptera
  • du skulle adoptera
  • han skulle adoptera
  • vi skulle adoptera
  • ni skulle adoptera
  • de skulle adoptera
 

Perfekt

  • jag har adopterat
  • du har adopterat
  • han har adopterat
  • vi har adopterat
  • ni har adopterat
  • de har adopterat

Pluskvamperfekt

  • jag hade adopterat
  • du hade adopterat
  • han hade adopterat
  • vi hade adopterat
  • ni hade adopterat
  • de hade adopterat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha adopterat
  • du kommer att ha adopterat
  • han kommer att ha adopterat
  • vi kommer att ha adopterat
  • ni kommer att ha adopterat
  • de kommer att ha adopterat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha adopterat
  • du skulle ha adopterat
  • han skulle ha adopterat
  • vi skulle ha adopterat
  • ni skulle ha adopterat
  • de skulle ha adopterat