PASSO DA QUI
SV.png adla

INFINITIV

 

  • adla

INDICATIV

Presens

  • jag adlar
  • du adlar
  • han adlar
  • vi adlar
  • ni adlar
  • de adlar

Preteritum

  • jag adlade
  • du adlade
  • han adlade
  • vi adlade
  • ni adlade
  • de adlade
 

Futurum

  • jag ska adla
  • du ska adla
  • han ska adla
  • vi ska adla
  • ni ska adla
  • de ska adla

Konditionalis

  • jag skulle adla
  • du skulle adla
  • han skulle adla
  • vi skulle adla
  • ni skulle adla
  • de skulle adla
 

Perfekt

  • jag har adlat
  • du har adlat
  • han har adlat
  • vi har adlat
  • ni har adlat
  • de har adlat

Pluskvamperfekt

  • jag hade adlat
  • du hade adlat
  • han hade adlat
  • vi hade adlat
  • ni hade adlat
  • de hade adlat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha adlat
  • du kommer att ha adlat
  • han kommer att ha adlat
  • vi kommer att ha adlat
  • ni kommer att ha adlat
  • de kommer att ha adlat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha adlat
  • du skulle ha adlat
  • han skulle ha adlat
  • vi skulle ha adlat
  • ni skulle ha adlat
  • de skulle ha adlat