PASSO DA QUI
SV.png ackreditera

INFINITIV

 

  • ackreditera

INDICATIV

Presens

  • jag ackrediterar
  • du ackrediterar
  • han ackrediterar
  • vi ackrediterar
  • ni ackrediterar
  • de ackrediterar

Preteritum

  • jag ackrediterade
  • du ackrediterade
  • han ackrediterade
  • vi ackrediterade
  • ni ackrediterade
  • de ackrediterade
 

Futurum

  • jag ska ackreditera
  • du ska ackreditera
  • han ska ackreditera
  • vi ska ackreditera
  • ni ska ackreditera
  • de ska ackreditera

Konditionalis

  • jag skulle ackreditera
  • du skulle ackreditera
  • han skulle ackreditera
  • vi skulle ackreditera
  • ni skulle ackreditera
  • de skulle ackreditera
 

Perfekt

  • jag har ackrediterat
  • du har ackrediterat
  • han har ackrediterat
  • vi har ackrediterat
  • ni har ackrediterat
  • de har ackrediterat

Pluskvamperfekt

  • jag hade ackrediterat
  • du hade ackrediterat
  • han hade ackrediterat
  • vi hade ackrediterat
  • ni hade ackrediterat
  • de hade ackrediterat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha ackrediterat
  • du kommer att ha ackrediterat
  • han kommer att ha ackrediterat
  • vi kommer att ha ackrediterat
  • ni kommer att ha ackrediterat
  • de kommer att ha ackrediterat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha ackrediterat
  • du skulle ha ackrediterat
  • han skulle ha ackrediterat
  • vi skulle ha ackrediterat
  • ni skulle ha ackrediterat
  • de skulle ha ackrediterat