PASSO DA QUI
SV.png acklimatisera

INFINITIV

 

  • acklimatisera

INDICATIV

Presens

  • jag acklimatiserar
  • du acklimatiserar
  • han acklimatiserar
  • vi acklimatiserar
  • ni acklimatiserar
  • de acklimatiserar

Preteritum

  • jag acklimatiserade
  • du acklimatiserade
  • han acklimatiserade
  • vi acklimatiserade
  • ni acklimatiserade
  • de acklimatiserade
 

Futurum

  • jag ska acklimatisera
  • du ska acklimatisera
  • han ska acklimatisera
  • vi ska acklimatisera
  • ni ska acklimatisera
  • de ska acklimatisera

Konditionalis

  • jag skulle acklimatisera
  • du skulle acklimatisera
  • han skulle acklimatisera
  • vi skulle acklimatisera
  • ni skulle acklimatisera
  • de skulle acklimatisera
 

Perfekt

  • jag har acklimatiserat
  • du har acklimatiserat
  • han har acklimatiserat
  • vi har acklimatiserat
  • ni har acklimatiserat
  • de har acklimatiserat

Pluskvamperfekt

  • jag hade acklimatiserat
  • du hade acklimatiserat
  • han hade acklimatiserat
  • vi hade acklimatiserat
  • ni hade acklimatiserat
  • de hade acklimatiserat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha acklimatiserat
  • du kommer att ha acklimatiserat
  • han kommer att ha acklimatiserat
  • vi kommer att ha acklimatiserat
  • ni kommer att ha acklimatiserat
  • de kommer att ha acklimatiserat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha acklimatiserat
  • du skulle ha acklimatiserat
  • han skulle ha acklimatiserat
  • vi skulle ha acklimatiserat
  • ni skulle ha acklimatiserat
  • de skulle ha acklimatiserat