PASSO DA QUI
SV.png accentuera

INFINITIV

 

  • accentuera

INDICATIV

Presens

  • jag accentuerar
  • du accentuerar
  • han accentuerar
  • vi accentuerar
  • ni accentuerar
  • de accentuerar

Preteritum

  • jag accentuerade
  • du accentuerade
  • han accentuerade
  • vi accentuerade
  • ni accentuerade
  • de accentuerade
 

Futurum

  • jag ska accentuera
  • du ska accentuera
  • han ska accentuera
  • vi ska accentuera
  • ni ska accentuera
  • de ska accentuera

Konditionalis

  • jag skulle accentuera
  • du skulle accentuera
  • han skulle accentuera
  • vi skulle accentuera
  • ni skulle accentuera
  • de skulle accentuera
 

Perfekt

  • jag har accentuerat
  • du har accentuerat
  • han har accentuerat
  • vi har accentuerat
  • ni har accentuerat
  • de har accentuerat

Pluskvamperfekt

  • jag hade accentuerat
  • du hade accentuerat
  • han hade accentuerat
  • vi hade accentuerat
  • ni hade accentuerat
  • de hade accentuerat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha accentuerat
  • du kommer att ha accentuerat
  • han kommer att ha accentuerat
  • vi kommer att ha accentuerat
  • ni kommer att ha accentuerat
  • de kommer att ha accentuerat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha accentuerat
  • du skulle ha accentuerat
  • han skulle ha accentuerat
  • vi skulle ha accentuerat
  • ni skulle ha accentuerat
  • de skulle ha accentuerat