PASSO DA QUI
SV.png accelerera

INFINITIV

 

  • accelerera

INDICATIV

Presens

  • jag accelererar
  • du accelererar
  • han accelererar
  • vi accelererar
  • ni accelererar
  • de accelererar

Preteritum

  • jag accelererade
  • du accelererade
  • han accelererade
  • vi accelererade
  • ni accelererade
  • de accelererade
 

Futurum

  • jag ska accelerera
  • du ska accelerera
  • han ska accelerera
  • vi ska accelerera
  • ni ska accelerera
  • de ska accelerera

Konditionalis

  • jag skulle accelerera
  • du skulle accelerera
  • han skulle accelerera
  • vi skulle accelerera
  • ni skulle accelerera
  • de skulle accelerera
 

Perfekt

  • jag har accelererat
  • du har accelererat
  • han har accelererat
  • vi har accelererat
  • ni har accelererat
  • de har accelererat

Pluskvamperfekt

  • jag hade accelererat
  • du hade accelererat
  • han hade accelererat
  • vi hade accelererat
  • ni hade accelererat
  • de hade accelererat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha accelererat
  • du kommer att ha accelererat
  • han kommer att ha accelererat
  • vi kommer att ha accelererat
  • ni kommer att ha accelererat
  • de kommer att ha accelererat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha accelererat
  • du skulle ha accelererat
  • han skulle ha accelererat
  • vi skulle ha accelererat
  • ni skulle ha accelererat
  • de skulle ha accelererat