PASSO DA QUI
SV.png absorbera

INFINITIV

 

  • absorbera

INDICATIV

Presens

  • jag absorberar
  • du absorberar
  • han absorberar
  • vi absorberar
  • ni absorberar
  • de absorberar

Preteritum

  • jag absorberade
  • du absorberade
  • han absorberade
  • vi absorberade
  • ni absorberade
  • de absorberade
 

Futurum

  • jag ska absorbera
  • du ska absorbera
  • han ska absorbera
  • vi ska absorbera
  • ni ska absorbera
  • de ska absorbera

Konditionalis

  • jag skulle absorbera
  • du skulle absorbera
  • han skulle absorbera
  • vi skulle absorbera
  • ni skulle absorbera
  • de skulle absorbera
 

Perfekt

  • jag har absorberat
  • du har absorberat
  • han har absorberat
  • vi har absorberat
  • ni har absorberat
  • de har absorberat

Pluskvamperfekt

  • jag hade absorberat
  • du hade absorberat
  • han hade absorberat
  • vi hade absorberat
  • ni hade absorberat
  • de hade absorberat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha absorberat
  • du kommer att ha absorberat
  • han kommer att ha absorberat
  • vi kommer att ha absorberat
  • ni kommer att ha absorberat
  • de kommer att ha absorberat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha absorberat
  • du skulle ha absorberat
  • han skulle ha absorberat
  • vi skulle ha absorberat
  • ni skulle ha absorberat
  • de skulle ha absorberat