PASSO DA QUI
SV.png fika

INFINITIV

 

  • fika

INDICATIV

Presens

  • jag fikar
  • du fikar
  • han fikar
  • vi fikar
  • ni fikar
  • de fikar

Preteritum

  • jag fikade
  • du fikade
  • han fikade
  • vi fikade
  • ni fikade
  • de fikade
 

Futurum

  • jag ska fika
  • du ska fika
  • han ska fika
  • vi ska fika
  • ni ska fika
  • de ska fika

Konditionalis

  • jag skulle fika
  • du skulle fika
  • han skulle fika
  • vi skulle fika
  • ni skulle fika
  • de skulle fika
 

Perfekt

  • jag har fikat
  • du har fikat
  • han har fikat
  • vi har fikat
  • ni har fikat
  • de har fikat

Pluskvamperfekt

  • jag hade fikat
  • du hade fikat
  • han hade fikat
  • vi hade fikat
  • ni hade fikat
  • de hade fikat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha fikat
  • du kommer att ha fikat
  • han kommer att ha fikat
  • vi kommer att ha fikat
  • ni kommer att ha fikat
  • de kommer att ha fikat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha fikat
  • du skulle ha fikat
  • han skulle ha fikat
  • vi skulle ha fikat
  • ni skulle ha fikat
  • de skulle ha fikat