PASSO DA QUI
SV.png spisa

INFINITIV

 

  • spisa

INDICATIV

Presens

  • jag spisar
  • du spisar
  • han spisar
  • vi spisar
  • ni spisar
  • de spisar

Preteritum

  • jag spisade
  • du spisade
  • han spisade
  • vi spisade
  • ni spisade
  • de spisade
 

Futurum

  • jag ska spisa
  • du ska spisa
  • han ska spisa
  • vi ska spisa
  • ni ska spisa
  • de ska spisa

Konditionalis

  • jag skulle spisa
  • du skulle spisa
  • han skulle spisa
  • vi skulle spisa
  • ni skulle spisa
  • de skulle spisa
 

Perfekt

  • jag har spisat
  • du har spisat
  • han har spisat
  • vi har spisat
  • ni har spisat
  • de har spisat

Pluskvamperfekt

  • jag hade spisat
  • du hade spisat
  • han hade spisat
  • vi hade spisat
  • ni hade spisat
  • de hade spisat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha spisat
  • du kommer att ha spisat
  • han kommer att ha spisat
  • vi kommer att ha spisat
  • ni kommer att ha spisat
  • de kommer att ha spisat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha spisat
  • du skulle ha spisat
  • han skulle ha spisat
  • vi skulle ha spisat
  • ni skulle ha spisat
  • de skulle ha spisat