PASSO DA QUI
SV.png åldra

INFINITIV

 

  • åldra

INDICATIV

Presens

  • jag åldrar
  • du åldrar
  • han åldrar
  • vi åldrar
  • ni åldrar
  • de åldrar

Preteritum

  • jag åldrade
  • du åldrade
  • han åldrade
  • vi åldrade
  • ni åldrade
  • de åldrade
 

Futurum

  • jag ska åldra
  • du ska åldra
  • han ska åldra
  • vi ska åldra
  • ni ska åldra
  • de ska åldra

Konditionalis

  • jag skulle åldra
  • du skulle åldra
  • han skulle åldra
  • vi skulle åldra
  • ni skulle åldra
  • de skulle åldra
 

Perfekt

  • jag har åldrat
  • du har åldrat
  • han har åldrat
  • vi har åldrat
  • ni har åldrat
  • de har åldrat

Pluskvamperfekt

  • jag hade åldrat
  • du hade åldrat
  • han hade åldrat
  • vi hade åldrat
  • ni hade åldrat
  • de hade åldrat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha åldrat
  • du kommer att ha åldrat
  • han kommer att ha åldrat
  • vi kommer att ha åldrat
  • ni kommer att ha åldrat
  • de kommer att ha åldrat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha åldrat
  • du skulle ha åldrat
  • han skulle ha åldrat
  • vi skulle ha åldrat
  • ni skulle ha åldrat
  • de skulle ha åldrat