PASSO DA QUI
SV.png snubbla

INFINITIV

 

  • snubbla

INDICATIV

Presens

  • jag snubblar
  • du snubblar
  • han snubblar
  • vi snubblar
  • ni snubblar
  • de snubblar

Preteritum

  • jag snubblade
  • du snubblade
  • han snubblade
  • vi snubblade
  • ni snubblade
  • de snubblade
 

Futurum

  • jag ska snubbla
  • du ska snubbla
  • han ska snubbla
  • vi ska snubbla
  • ni ska snubbla
  • de ska snubbla

Konditionalis

  • jag skulle snubbla
  • du skulle snubbla
  • han skulle snubbla
  • vi skulle snubbla
  • ni skulle snubbla
  • de skulle snubbla
 

Perfekt

  • jag har snubblat
  • du har snubblat
  • han har snubblat
  • vi har snubblat
  • ni har snubblat
  • de har snubblat

Pluskvamperfekt

  • jag hade snubblat
  • du hade snubblat
  • han hade snubblat
  • vi hade snubblat
  • ni hade snubblat
  • de hade snubblat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha snubblat
  • du kommer att ha snubblat
  • han kommer att ha snubblat
  • vi kommer att ha snubblat
  • ni kommer att ha snubblat
  • de kommer att ha snubblat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha snubblat
  • du skulle ha snubblat
  • han skulle ha snubblat
  • vi skulle ha snubblat
  • ni skulle ha snubblat
  • de skulle ha snubblat