PASSO DA QUI
SV.png skejta

INFINITIV

 

  • skejta

INDICATIV

Presens

  • jag skejtar
  • du skejtar
  • han skejtar
  • vi skejtar
  • ni skejtar
  • de skejtar

Preteritum

  • jag skejtade
  • du skejtade
  • han skejtade
  • vi skejtade
  • ni skejtade
  • de skejtade
 

Futurum

  • jag ska skejta
  • du ska skejta
  • han ska skejta
  • vi ska skejta
  • ni ska skejta
  • de ska skejta

Konditionalis

  • jag skulle skejta
  • du skulle skejta
  • han skulle skejta
  • vi skulle skejta
  • ni skulle skejta
  • de skulle skejta
 

Perfekt

  • jag har skejtat
  • du har skejtat
  • han har skejtat
  • vi har skejtat
  • ni har skejtat
  • de har skejtat

Pluskvamperfekt

  • jag hade skejtat
  • du hade skejtat
  • han hade skejtat
  • vi hade skejtat
  • ni hade skejtat
  • de hade skejtat
 

Futurum Exaktum

  • jag kommer att ha skejtat
  • du kommer att ha skejtat
  • han kommer att ha skejtat
  • vi kommer att ha skejtat
  • ni kommer att ha skejtat
  • de kommer att ha skejtat

Konditionalis 2

  • jag skulle ha skejtat
  • du skulle ha skejtat
  • han skulle ha skejtat
  • vi skulle ha skejtat
  • ni skulle ha skejtat
  • de skulle ha skejtat